Krajowy Rejestr Zadłużonych, czyli baza dłużników upadłościowych
akredo.plZadłużeniaBazy dłużnikówKrajowy Rejestr Zadłużonych

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Ministerstwo finansów zajmuje się prowadzeniem Krajowego Rejestru Zadłużonych. Jest to baza dłużników, do której trafiają ci, którzy ostatecznie nie są w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań, doprowadzając do upadłości konsumenckiej lub umorzenia egzekucji. Obecność w KRZ stanowi wyjątkowo poważną skazę na historii kredytowej, dlatego warto zapoznać się ze sposobem działania tej bazy.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Krajowy Rejestr Zadłużonych- co to jest?

Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) to państwowa baza dłużników prowadzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Udostępnia akta postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Strona została uruchomiona w grudniu 2021 roku. Najbardziej wyróżniającą cechą KRZ jest darmowy dostęp do bazy, której informacje są w pełni publiczne. Zapewnia bezpieczeństwo firmom oferującym usługi finansowe oraz pełni funkcję dyscyplinarną wobec dłużników.

Wpis w KRZ ujawnia:

  • Imię i nazwisko dłużnika lub nazwę zadłużonej firmy.
  • Miejsce zamieszkania lub siedzibę dłużnika.
  • PESEL, numer KRS, lub inny identyfikator.
  • NIP, jeżeli dana osoba lub firma takowy posiada.
  • Powód zamieszczenia danych w bazie.

Warunki wpisania do bazy KRZ

Krajowy Rejestr Zadłużonych zbiera informacje o restrukturyzacji zadłużeń, upadłości i niewypłacalności konsumenckiej. W odróżnieniu od innych baz dłużników, do KRZ nie trafiają dłużnicy, którzy wciąż spłacają swoje zobowiązania, z wyjątkiem dłużników alimentacyjnych. Informacje o nich mogą trafić do KRZ już po trzech miesiącach niepłacenia alimentów.

W KRZ przechowywane są informacje dotyczące:

  • Dłużników alimentacyjnych zalegających ze spłatą od co najmniej 3 miesięcy.
  • Osób planujących ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
  • Dłużników niewypłacalnych, wobec których przeprowadzono postępowania restrukturyzacyjne.
  • Dłużnikach posiadających orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej i pełnienia niektórych funkcji.

Jak sprawdzić swoje dane w bazie KRZ?

Aby sprawdzić swoje dane w bazie KRZ należy:

  1. Wejdź na stronę Krajowego Rejestru Zadłużonych.
  2. Wybierz Portal Publiczny z listy dostępnych serwisów.
  3. Z panelu po prawej wybierz opcję wyszukiwania podmiotów.
  4. Zostaniesz przeniesiony do panelu wyszukiwania. W zakładkach na górze możesz wybrać między szukaniem informacji na temat podmiotów niebędących osobą fizyczną, przedsiębiorców, lub osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.
  5. Po znalezieniu interesującego cię podmiotu rozwiń informacje na jego temat, po czym naciśnij nazwę sygnatury. Zostaniesz przeniesiony do pełnego wpisu.

Informacje o firmach i przedsiębiorcach można wyszukać na podstawie trzech pierwszych liter nazwy podmiotu lub za pomocą identyfikatora, takiego jak KRS, NIP, lub PESEL. Informacje o konsumentach są dostępne tylko za pomocą numerów identyfikacyjnych.

Jak dodać wpis o kimś do KRZ?

Nie można dodać wpisu o kimś do KRZ. Wpis do Krajowego Rejestru Zadłużonych może być dodany wyłącznie przez sąd lub syndyka zajmującego się postępowaniami upadłościowymi danego dłużnika. Wierzyciele nie mają możliwości dodania wpisu do KRZ.

Wnioski i pisma procesowe w postępowaniach restrukturyzacyjnych, upadłościowych oraz w sprawie orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej można składać za pomocą Portalu Użytkowników Zarejestrowanych w KRZ. Logowanie do portalu jest możliwe poprzez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej lub kwalifikowany podpis elektroniczny.

Jak usunąć wpis z KRZ?

Nie można usunąć wpisu z KRZ, ponieważ dane są automatycznie usuwane z rejestru 10 lat od dnia prawomocnego zakończenia lub umorzenia postępowania, którego dotyczą. W niektórych sytuacjach mogą stracić charakter jawny po upływie 3 lat, jeśli doszło do prawomocnego umorzenia lub uchylenia zobowiązania lub jego planu spłaty. Zasady tego procesu określa art. 11 ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

Krajowy Rejestr Zadłużonych - podsumowanie

Krajowy Rejestr Zadłużonych to rządowa baza dłużników gromadząca informacje o postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Dłużnicy wpisani do KRZ często stają się niezdolni do zawarcia nowych kredytów. Wpisy w bazie są widoczne przez dziesięć lat, a dostęp do nich ma praktycznie każdy, bez konieczności zakładania konta. W związku z tym, konsekwencje wpisania do KRZ mogą być długotrwałe i znaczące dla dłużników.

Często zadawane pytania

Ile kosztuje sprawdzenie KRZ?
Sprawdzenie KRZ jest w pełni darmowe.
Czy wpis w KRZ wpływa na ocenę zdolności kredytowej?
Tak. Będąc wpisanym do KRZ, dłużnik nie otrzyma kredytu od banku oraz wielu firm pożyczkowych.
Czy można zaciągnąć pożyczkę bez KRZ?
Niektóre firmy udostępniają pożyczki bez baz, w przypadku których znaczenie ma wyłącznie zdolność kredytowa klienta w danej chwili. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie dofinansowania, nawet gdy widniejemy w bazach dłużników.
Jak długo widnieje wpis w bazie KRZ?
Do 10 lat.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5